Hyvinvointia toukokuuhun ja kesään!

orvokkeja

Toukokuu on monien keväisten juhlien ja pihatöiden aikaa. Kuukausi alkaa vapun vietolla, jatkuu äitienpäivällä ja huipentuu monissa kouluissa ja oppilaitoksissa vietettäviin kevätjuhliin ja valmistujaisiin. 

Toukokuussa myös luonto herää henkiin, pihoja haravoidaan sekä ulos istutetaan ensimmäisiä kukkia. Toukokuun suomenkielinen nimi onkin tullut siitä, että silloin tehdään ns. toukotyöt eli viljan kylvö sekä sen valmistelut, kyntö ja äestys. 

Toukokuun ensimmäisellä kokonaisella viikolla vietetään myös toistamiseen Pyhännän kunnan hyvinvointiviikkoa. Viikko polkaisee samalla käyntiin myös melkoisen tapahtuma- ja toimintarikkaan kevään ja kesän! 

Tarjolla on monipuolinen kattaus liikuntaa, kulttuuria, musiikkia sekä yhdessäoloa eri muodoissa. Poimi alta muistiin omaa hyvinvointiasi lisäävät toiminnot. Muista välillä myös hidastaa tahtia, nauttia kevään auringosta, juoda kahvi ulkona sekä maistella jo ennakkoon kesän uutuusjäätelöt. 

Ihanaa kevättä ja kesän alkua kaikille! Pienestä takatalvesta huolimatta!


Riikka Teeriaho
Hyvinvointikoordinaattori


Toukokuu:
Ma 5.5. Seurakunnalla aamupala klo 9–10. Seniorijumpassa tuolijumppa liikuntasalissa klo 15.30–16.15.
Ti 6.5. Roskien keruutalkoot klo 17.00 alkaen kirjastolta. Talkoolaisille makkarat ja mehua.
To 8.5. Punainen Ristin päiväkahvit monitoimitalolla klo 13–15. Eläkeliitto kutsuu tutustumaan Bocciaan liikuntasaliin klo 15.30–16.30 
Pe 9.5. Nuopparilla minilanit ja vohveleita klo 18–22.
La 10.5. Frisbeegolfin kevät/esikisat Kivijärvenkankaalla klo 11. Äitienpäiväkonsertti Pyhännän liikuntasalissa klo 14.00. Esiintymässä Toista Maata yhtye sekä sekä Pyhännän Komiat Laulajat. Kahvit klo 13.30 alkaen.
Ma 12.5. Duo Junno ja Ilpo kirjastolla.
Ke 14.5. Kerhojen päättärit
To 15.5. Harrastuksia aikuisille Iisakin ilta Monitoimitalolla
Ti 20.5. Omaishoitajien virkistyspäivä
Ma 26.5. Poplin perheliikuntatapahtuma koululla

Kesäkuu:
Ma 2.6.–Pe 6.6. Lasten kesäkerhot
Ma 2.6.– Pe 6.6. Lasten ja nuorten kalakisat 
La 7.6. Rantakauden avajaiset sekä tapahtuma Museolla
Ti 10.6.– Pe 13.6. Kokkikerho 
Ti 10.–Ke 11.6. Nuorten leiri 
Pe 13.6. Power Parkin retki
Ti 7.6.–To 19.6. Lastenleiri
Ma 23.–To 26.6. Uimakoulu 

Tulossa myös: Riina Tikkasen ohjaamia kaikille avoimia puistojumppia tiistaisin, lasten pyöräsuunnistus sekä lasten frisbeekilpailuita. Heinäkuussa jalkapallo- ja pesiskerhot, Kirjaston torstai torit sekä lasten päiväleiriviikko 28.7-1.8.2025. 

Seuraile kunnan tapahtumakalenteria sekä somekanavia Instagramissa ja Facebookissa!