Vestian roskajahti Pyhännällä 5.5-18.5.2026
Pyhäntä on mukana Vestian Roskajahti-kampanjassa
Pyhäntä on mukana Vestia Oy:n järjestämässä Roskajahti-kampanjassa, jossa siivotaan ympäristöä roskista ja kisaillaan muiden kampanjaan osallistuvien Vestian omistajakuntien kanssa.
Kampanjassa siivotaan ympäristöstä roskat pois yhdessä
Vestia Oy järjestää Roskajahti-kampanjan toista kertaa tänä keväänä. Kampanjassa kerätään roskia ympäristöstä ja kisataan muita kampanjaan osallistuneita kuntia vastaan kerättyjen roskapussien määrissä. Kampanja on käynnissä 20.4.-24.5.2026.
Kampanjaan voi osallistua kuka tahansa keräämällä roskia ympäristöstä ja ilmoittamalla kerättyjen roskapussien määrän Vestian verkkosivuilla. Kerätyt roskapussit voi toimittaa Vestian lavalle, joka löytyy 5.5-18.5.2026 välisen ajan Iisakin torilta. Kampanjan yhteydessä järjestetään myös koko kylän roskien keruutalkoot - tapahtuma tiistaina 5.5. klo 17–19.00 jonka myötä siivoustalkoisiin lähdetään yhdessä. Talkoiden roskasäkit- ja pussit kunnan puolesta. Talkoolaisille myös makkarat ja mehua Pyhännän vapaa-aikatoimen tarjoamana. Myös Vestian kierrätysneuvoja osallistuu tapahtumaan!
15 kuntaa kisailee keskenään roskien keräämisessä
Roskajahti-kampanjaan osallistuneet henkilöt ilmoittavat keräämiensä roskapussien määrän Vestian verkkosivuilta löytyvällä lomakkeella. Kampanjan päätteeksi Vestia laskee kunnittain ilmoitettujen roskapussien määrät ja julkistaa eniten roskapusseja keränneen kunnan.
Roskajahtiin on ilmoittautunut tänä vuonna mukaan 15 Vestian omistajakuntaa, jotka ovat Alavieska, Haapajärvi, Haapavesi, Kalajoki, Kannus, Kärsämäki, Merijärvi, Nivala, Oulainen, Pyhäjoki, Pyhäjärvi, Pyhäntä, Sievi, Toholampi ja Ylivieska. Viime vuonna eniten kerättyjä roskapusseja ilmoitettiin Oulaisista, ja väkilukuun suhteutettuna ahkerimmin roskia kerättiin Kärsämäellä. Yhteensä vuoden 2025 kampanjan aikana kerättiin 1397 roskapussia.
Lisätietoja:
Vestian verkkosivut: www.vestia.fi/roskajahti

